bogati
21 آذر 1401 - 09:41

حلقه گمشده مهارت سواد رسانه‌ای عامل افزایش آسیب‌های اجتماعی است

هشترود- مدیر آموزش و پرورش هشترود گفت: حلقه گمشده مهارت سواد رسانه ای عامل افزایش آسیب های اجتماعی در بین دانش آموزان هشترودی است.

به گزارش خبرنگار مهر، جعفر بصیری صبح امروز دوشنبه در نشست شورای دبیران دبیرستان دخترانه پروین اعتصامی ضمن تشکر و قدردانی از تلاش دست‌اندرکاران تعلیم و تربیت شهرستان گفت: جلسات شورای دبیران بستری است مناسب که با گفتگوی دو سویه می‌توان در جهت حل مشکلات برآییم و امیدواریم بتوانیم با کمک هم موانع آموزشی و پرورشی را از سر راه برداریم.

بصیری با تاکید به ارتباط مؤثر و مستمر با دانش آموز عنوان کرد: ما ابتدا به عنوان فردی از اجتماع و سپس بعنوان یک معلم و متخصص در امر تعلیم و تربیت، باید با دانش آموز ارتباط نزدیکی برقرار کرده و پای حرف دانش آموزان بنشینیم و دغدغه‌های نسل جدید انقلاب بشنویم و برای حل مسائل و مشکلات آنها با همکاری خانواده و نهاد مدرسه تلاش نمائیم چرا که نسل موجود آینده سازان ایرانمان خواهند بود.

مدیر دستگاه تعلیم و تربیت هشترود با بیان اینکه ضعف مهارت آموزی در موضوع سواد رسانه‌ای عامل افزایش آسیب‌های اجتماعی در بین دانش آموزان منطقه است تصریح کرد: آموزش و پرورش در زیست بوم کرونا به سمت مجازی شدن رفت و اولیا مجبور به تهیه گوشی‌های هوشمند برای فرزندان خودشان شدند که این امر سبب حضور بسیار زود هنگام دانش آموزان در فضای مجازی شده است و دانش آموزان مان بدون داشتن کوچک‌ترین سواد رسانه‌ای در فضای مجازی حضور پیدا می‌کنند که زمینه و بستر آسیب‌های مختلف اجتماعی و بالطبع دور شدن از درس و مدرسه و خانواده و جامعه را فراهم می‌کنند.

بصیری ضمن اشاره به اینکه تأثیر معلم بر دانش‌آموزان از تربیت خانواده بیشتر است افزود: معلمان عزیز می‌توانند در کنار دروس مدرسه، مهارت‌هایی همچون سواد رسانه را به دانش آموزان یاد بدهند و دانش آموزان با دانستن اینکه رسانه چیست و توسط چه کسانی اداره می‌شود و چه اهدافی دارد، این آگاهی را به دست می‌آورند که هر چه در فضای مجازی می‌بینند بصورت هدف دار تولید و نشر می‌شود و چه اهداف شومی پشت سر دارد که با این روش می‌توانند به جای گرفتار شدن در گرداب‌ها از مزایای تکنولوژی و دنیای ارتباطات استفاده نمایند.

مدیر آموزش و پرورش هشترود تراکم بالای کلاس‌ها در رشته‌ی انسانی را پسندیده نخواند و گفت: بالا بودن تراکم کلاس‌های درس موجب کاهش کیفیت آموزشی و پرورشی و بهره وری دبیران محترم می‌شود و تلاش بر این است تا زین پس با هدایت تحصیلی مناسب و توسعه متوازن و هدفمند شاهد اینگونه موارد نباشیم و بتوانیم بر مبنای نیاز جامعه دانش آموزان را سازماندهی کنیم.

بصیری همچنین ایجاد ارتباط با اولیا دانش آموزان توسط مدارس و آموزش و پرورش را حائز اهمیت دانست و تشریح کرد: اولیا را باید به سمت مدارس سوق دهیم. این دانش آموزان فرزندان خود ما هستند و در کشوری دیگر نیامدند بعضاً شاهد هستیم که اولیا محترم از مشکلات فرزندان خود بی خبرند پس لازم است اولیا دانش آموزان با نهاد آموزش و پرورش بیشتر ارتباط بگیرد و از وضعیت فرزند خود مطلع گردد.

در پایان مدیر آموزش و پرورش هشترود ضمن قدردانی از تمام زحمات معلمان منطقه خطاب به فرهنگیان تاکید کرد: عزیزانم وظیفه سنگین هدایت و تربیت فرزندان و نسل‌های آینده این جامعه و این کشور را بر عهده شماست و چه عالی که ما به عینه می‌بینیم دانش آموزان از امید شما انگیزه می‌گیرند و با راهنمایی شما موفق می‌شوند پس باهم و به کمک هم از تلاش برای موفقیت دانش آموزان عزیزمان باز نایستیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 905565